Jak długo komornik może prowadzić egzekucję?

Temat długości egzekucji komorniczych jest niezwykle ciekawy i powinien być zgłębiony zwłaszcza przez dłużników, wobec których komornik sądowy prowadzi postępowanie. Jak komentuje komornik z Kalisza Bielan: w teorii prowadzimy egzekucję komorniczą aż do czasu, gdy dług zostanie spłacony, nie ma sztywnych ram czasowych, po których dług jakkolwiek znika. Oczywiście teoretyczną sytuacją jest to, że komornik sądowy nie ma z czego ściągnąć środków i sprawa tkwi w martwym punkcie – sam komornik nie może posunąć się naprzód, dłużnik nie spłaci zadłużenia, co wtedy? Czy komornik sądowy poniecha sprawę, czy trwa ona w zawieszeniu już na zawsze?

Bezskuteczność zajęcia długu trafia na pismo adresowane do wierzyciela. Ten może wówczas w ciągu 7 dni przedstawić komornikowi sądowemu inne sposoby ściągnięcia długu. Brak odpowiedzi na to pismo skutkuje umorzeniem długu.

Nieskuteczna egzekucja długu może zostać zgłoszona do sądu przez komornika w postaci wniosku o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Wtedy dłużnik trafia na „czarną listę” czyli do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych. Czy oznacza to koniec dla dłużnika? W żadnym wypadku – podkreśla kaliski komornik sądowy. Po czasie, nawet po latach, wierzyciel ma prawo upomnieć się o swój dług i o wszczęcie egzekucji.

Nieznajomość prawa szkodzi – to stwierdzenie szczególnie mocno odbija się na osobach zadłużonych, które mimo trudnej sytuacji nie starają się w niej rozeznać. Warto zatem dobrze prześledzić przepisy i dowiedzieć się jak długo komornik może prowadzić egzekucję.

 

1. Gdzie komornik ogłasza licytację? Podpowiadamy!

2. Komornik sądowy: czy wadium po licytacji jest zwracane?

3. Co komornik może? Oto jego podstawowe uprawnienia!

4. Komornik sądowy i jego praca w pigułce

5. Komornik sądowy, a zajęcie samochodu dłużnika

6. Ile może zabrać komornik sądowy?

7. Kto udzieli pożyczki z komornikiem sądowym?

8. Jak długo komornik może prowadzić egzekucję?

9. Ile zarabiają komornicy?

10. Zablokowane konto przez komornika jak wypłacić pieniądze?

11. Jak napisać wniosek do komornika wzór – komornik sądowy

12.  Czego nie może zająć komornik sądowy?

13. Czy komornik sądowy może zająć zwrot podatku?

14. Jak dogadać się z komornikiem sądowym?

15. Jak zostać komornikiem sądowym?