Gdzie komornik ogłasza licytację? Podpowiadamy!

Do dzisiaj trwa publiczny spór o to, co komornik może a czego nie. Wiele osób ma swoje „teorie”, wynikające raczej z niewiedzy lub plotek. Jeśli nie jesteś dłużnikiem, to komornik sądowy nie stanowi dla Ciebie zapewne interesującego podmiotu. Jest jednak pewna kwestia, która budzi ciekawość nawet u osób, którym komornik nie siedzi na głowie. Są to licytacje komornicze – szansa na zakup wartościowych rzeczy w bardzo okazyjnej cenie. Gdzie znaleźć licytacje komornicze? O tym poniżej Komornik Kalisz.

Co komornik może zająć?

Odpowiedź może szokować, ale jest ona umocowana prawnie – komornik sądowy może zabrać prawie wszystko. Wyjątek stanowią przedmioty niezbędne do życia oraz żywność na okres do jednego miesiąca. W większości przypadków komornik zajmuje jednak przedmioty o dużej wartości w miejsce długu. Przedmioty te następnie biorą udział w licytacji komorniczej, której celem jest spieniężenie majątku dłużnika.

Lista wyjątków i precedensów jest zapewne bardzo długa, dzisiaj postanowiliśmy skupić się na tym, co najczęściej aukcje komornicze obejmują i kiedy mogą być one ciekawe dla przeciętnego Kowalskiego. Licytacje komornicze dotyczą zarówno ruchomości jak i nieruchomości. Komornik sądowy może na aukcję wystawić np. sprzęt elektroniczny, biżuterię lub samochód, jak również dom, działkę itp.

Gdzie komornik ogłasza licytację?

Licytacja komornicza trafia do opinii publicznej z kilku źródeł. Jest ona podana dopiero wówczas, gdy miną dwa tygodnie od wyceny przedmiotu aukcji, lecz nie później niż na dwa tygodnie przed terminem jej przeprowadzenia. Licytacja komornicza pojawia się w urzędzie gminy oraz w budynku sądu, gdzie osobiście publikuje ją komornik sądowy.

Jak nietrudno się domyślić, niewielu ludzi odwiedza regularnie budynek sądu lub gminy. Dlatego też komornik sądowy dodaje swoje aukcje na stronie internetowej. Istnieje serwis Krajowej Rady Komorniczej, gdzie zbiorczo znajdują się licytacje komornicze z całej Polski. Można je w łatwy sposób przeglądać za pomocą filtrów, ograniczając do konkretnego regionu Polski lub miasta.

Oprócz tego komornik sądowy może publikować swoje aukcje na prywatnych stronach www. To dodatkowo zwiększa zasięg. Licytacje komornicze można znaleźć także w lokalnych gazetach.

Co musi znaleźć się w licytacji komorniczej?

Aukcja komornicza zawiera bardzo szczegółowe informacje, w tym imię i nazwisko właściciela przedmiotu aukcji, adres, termin oraz szczegóły dotyczące przedmiotu aukcji. Do informacji publicznej komornik sądowy podaje cenę wywoławczą, wadium, które należy wpłacić, by wziąć udział w licytacji komorniczej (zwykle 10% ceny wywoławczej), jak również szacunkową wartość przedmiotu aukcji.

Polecamy regularnie sprawdzać licytacje komornicze w swoim regionie, gdyż można tam trafić na bardzo ciekawe oferty – komornik sądowy często wystawia wartościowe ruchomości i nieruchomości o kilkadziesiąt procent poniżej ich cen rynkowych. Warto jednak dobrze zapoznać się z warunkami, jakim podlegają przedmioty aukcji komorniczych, szczególnie nieruchomości. Czasem licytuje się np. nie całościowe prawo do mienia, a jedynie częściowe udziały

 

1. Gdzie komornik ogłasza licytację? Podpowiadamy!

2. Komornik sądowy: czy wadium po licytacji jest zwracane?

3. Co komornik może? Oto jego podstawowe uprawnienia!

4. Komornik sądowy i jego praca w pigułce

5. Komornik sądowy, a zajęcie samochodu dłużnika

6. Ile może zabrać komornik sądowy?

7. Kto udzieli pożyczki z komornikiem sądowym?

8. Jak długo komornik może prowadzić egzekucję?

9. Ile zarabiają komornicy?

10. Zablokowane konto przez komornika jak wypłacić pieniądze?

11. Jak napisać wniosek do komornika wzór – komornik sądowy

12.  Czego nie może zająć komornik sądowy?

13. Czy komornik sądowy może zająć zwrot podatku?

14. Jak dogadać się z komornikiem sądowym?

15. Jak zostać komornikiem sądowym?