Co komornik może? Oto jego podstawowe uprawnienia!

Komornik sądowy to jeden z najmniej lubianych zawodów w opinii publicznej. Jego praca jednym kojarzy się z nieubłaganym systemem prawnym i przykrymi doświadczeniami (to zwykle dłużnicy), dla innych zaś jest symbolem sprawiedliwości i porządku. Na pytanie „co komornik może mi zrobić” jest wiele odpowiedzi – ich różnorodność wynika z niewiedzy społecznej oraz rozsiewanych plotek. Dzisiaj doprecyzujemy, co może komornik sądowy – zapraszamy do lektury!

Kiedy komornik wchodzi do akcji?

Komornik sądowy słusznie kojarzony jest z długiem. W momencie, gdy kończą się możliwości jego ściągnięcia przez windykatora, do akcji wkracza właśnie komornik. Nie jest to jednak mityczny, zimnokrwisty antybohater, który pozbawi nas z miejsca dachu nad głową. W pierwszej kolejności komornik sądowy zmierza do ugodowego rozwiązania problemu i spłaty należności przez dłużnika. Często pada wówczas propozycja rozłożenia długu na raty. Komornik sądowy ma za zadanie precyzyjnie określić majątek dłużnika.

Komornik: co może a czego nie?

Przede wszystkim komornik sądowy, w przeciwieństwie do windykatora, jest upoważniony do zajęcia oraz spieniężenia własności dłużnika. Z tego też uprawnienia wynika jego zła sława. Komornik sądowy działa jednak całkowicie zgodnie z prawem i wykonywane przez niego obowiązki są powszechnie uważane za sprawiedliwe, choć z reguł dłużnik ma na ten temat odmienne zdanie…

Co komornik może zabrać? Do jego uprawnień należy egzekucja z wynagrodzenia, renty, emerytury, rachunku bankowego, nieruchomości i papierów wartościowych. Majątek dłużnika, z wyjątkiem niezbędnych do życia przedmiotów codziennego użytku i zapasów pożywienia na miesiąc, może zostać wystawiony na aukcje komornicze. Tam każdy może wziąć udział w licytacji i nabyć własność dłużnika. W ten sposób komornik sądowy pozyskuje środki na spłatę zadłużenia. Aukcje komornicze to dobra szansa na nabycie wartościowych przedmiotów oraz nieruchomości w okazyjnych cenach.

Czy komornik sądowy może stosować środki przymusu?

Odpowiedź brzmi: tak. Może on otworzyć brzmi do mieszkania, posesji czy firmy i dokonać przeszukania. Może także zastosować środki przymusu, by doprowadzić do wykonania obowiązku i przymusowo zająć majątek dłużnika. Ta część obowiązków komornika sądowego nie należy do przyjemności – dlatego też osoba na pełniąca tę funkcję musi mieć odpowiednie predyspozycje i prezentować odpowiedni charakter, by poradzić sobie z takim obowiązkiem.

Gdzie znaleźć licytacje komornicze?

Jeśli jesteście zainteresowani wzięciem udziału w licytacji komorniczej, możecie szukać tych ogłoszeń w budynkach sądu oraz gminy, jak również na stronie Krajowej Rady Komorniczej. Strona www zaprojektowana jest w taki sposób, by łatwo odfiltrować interesujący nas region Polski lub miasto, jak również przedmiot licytacji komorniczej. Wielu komorników sądowych publikuje licytacje komornicze na swoich prywatnych stronach internetowych, czasem możecie natknąć się na tego typu ogłoszenia również w lokalnych mediach, np. gazecie.

 

1. Gdzie komornik ogłasza licytację? Podpowiadamy!

2. Komornik sądowy: czy wadium po licytacji jest zwracane?

3. Co komornik może? Oto jego podstawowe uprawnienia!

4. Komornik sądowy i jego praca w pigułce

5. Komornik sądowy, a zajęcie samochodu dłużnika

6. Ile może zabrać komornik sądowy?

7. Kto udzieli pożyczki z komornikiem sądowym?

8. Jak długo komornik może prowadzić egzekucję?

9. Ile zarabiają komornicy?

10. Zablokowane konto przez komornika jak wypłacić pieniądze?

11. Jak napisać wniosek do komornika wzór – komornik sądowy

12.  Czego nie może zająć komornik sądowy?

13. Czy komornik sądowy może zająć zwrot podatku?

14. Jak dogadać się z komornikiem sądowym?

15. Jak zostać komornikiem sądowym?