Czy komornik sądowy może zająć zwrot podatku?

Temat zwrotu podatku w przypadku egzekucji komorniczej jest dla wielu kwestią bardzo ciekawą, szczególnie zaś palącą dla samego dłużnika. Komornik sądowy ma bardzo szerokie uprawnienia i sięga po zaskakujące drogi do tego, by ściągnąć należność dla wierzyciela. Pytanie jednak, czy w zakres ten można zaliczyć zwrot podatku? Skomentował do dla nas komornik z Kalisza – Bielan:

Warto wiedzieć, że zwrot podatku jest skierowany wyłącznie dla osób, do których nie jest prowadzone postępowanie komornicze. Jeśli przyszło nam już mieć do czynienia z komornikiem, ten może zwrócić się do naszego urzędu skarbowego o zajęcie zwrotu podatku. Wówczas urząd skarbowy ma obowiązek przelać zwrot podatku nie do nas lecz do komornika sądowego. Zależy to jednak od aktualnego stanu zadłużenia.

Czy zajęcie zwrotu podatku jest częste w egzekucji komorniczej? Od zmian w ustawach w 2016 r. droga ta jest o wiele łatwiejsza i komornik z reguły wykorzysta ją, jeśli dłużnik wykazuje niskie dochody. Nie dzieje się to jednak bez wiedzy dłużnika, gdyż urząd skarbowy zawiadamia o tym, że zwrot podatku został przelany nie na jego konto, ale na konto komornika sądowego lub na rachunek depozytowy ministerstwa finansów.

Czy wyjątkiem jest zajęcie ulgi na dziecko przez komornika? Kaliski komornik sądowy Bielan nie pozostawia złudzeń także w tym aspekcie, odpowiadając, że aktualnie można zająć także zwrot podatku z tytuły ulgi prorodzinnej. Niestety prowadzi to czasem do bardzo ciężkich sytuacji, w których zarówno dochody, jak i zwrot podatków zajmowane są przez komornika sądowego, co powoduje, że dłużnikowi ciężej wyjść z zadłużenia i musi on decydować się na pożyczki…

 

1. Gdzie komornik ogłasza licytację? Podpowiadamy!

2. Komornik sądowy: czy wadium po licytacji jest zwracane?

3. Co komornik może? Oto jego podstawowe uprawnienia!

4. Komornik sądowy i jego praca w pigułce

5. Komornik sądowy, a zajęcie samochodu dłużnika

6. Ile może zabrać komornik sądowy?

7. Kto udzieli pożyczki z komornikiem sądowym?

8. Jak długo komornik może prowadzić egzekucję?

9. Ile zarabiają komornicy?

10. Zablokowane konto przez komornika jak wypłacić pieniądze?

11. Jak napisać wniosek do komornika wzór – komornik sądowy

12.  Czego nie może zająć komornik sądowy?

13. Czy komornik sądowy może zająć zwrot podatku?

14. Jak dogadać się z komornikiem sądowym?

15. Jak zostać komornikiem sądowym?