Czego nie może zająć komornik sądowy?

Mając na głowie komornika sądowego, do głowy przychodzą miliony pytań, wszak na co dzień nie zastanawiamy się nad zakresem obowiązków i nad możliwościami komornika. Zaduma przychodzi wraz z nieprzyjemną dla dłużnika konfrontacją, jest jednak ona dopiero późniejszym etapem, bo wcześniej następuje wezwanie do zapłaty i proces windykacyjny.

Czy jest coś, czego nie może zabrać komornik sądowy? Reprezentujący Kalisz komornik Bielan podkreśla, że są takie rzeczy, ale niestety jest ich niewiele i z reguły nie są to rzeczy bardzo ważne czy wartościowe dla dłużnika, bynajmniej nie te, których wyjątkowo chciałby chronić. Komornik sądowy nie może zatrzymać przedmiotów, które są niezbędne do życia, czyli tych które utrzymują nas przy zdrowiu, jeśli takowe jest czasowo lub stale nadszarpnięte, przedmiotów zapewniających podstawową higienę codzienną, jak również zapasu żywności na miesiąc.

Nie ma tutaj zbyt wielu wyjątków, jak widać komornik sądowy może sięgnąć po wszystko, co wskaże wierzyciel. Z reguły kończy się jednak na zajęciu konta bankowego, wypłaty lub świadczeń. Bywa oczywiście, że dochodzi do licytacji komorniczej i funkcjonariusz ten wystawia do spieniężenia nasz majątek w postaci mieszkania, domu, gruntów, samochodów czy innych wartościowych przedmiotów. Zdarzają się licytacje komornicze tzw. drobnicy, czyli mało wartościowych przedmiotów w posiadaniu dłużnika, jednak jest to zdecydowania mniejszość licytacji komorniczych.

Warto obserwować na bieżąco zmiany w prawie oraz wpisy branżowe w zakresie pracy komornika sądowego, bo przepisy mogą ulegać zmianie, można też trafić w tego typu literaturze na cenne wskazówki – pamiętajmy, że nieznajomość prawa szkodzi, to sentencja, która powinna być bliska osobom, które mają do czynienia z komornikiem sądowym [Kalisz, Bielan].

 

1. Gdzie komornik ogłasza licytację? Podpowiadamy!

2. Komornik sądowy: czy wadium po licytacji jest zwracane?

3. Co komornik może? Oto jego podstawowe uprawnienia!

4. Komornik sądowy i jego praca w pigułce

5. Komornik sądowy, a zajęcie samochodu dłużnika

6. Ile może zabrać komornik sądowy?

7. Kto udzieli pożyczki z komornikiem sądowym?

8. Jak długo komornik może prowadzić egzekucję?

9. Ile zarabiają komornicy?

10. Zablokowane konto przez komornika jak wypłacić pieniądze?

11. Jak napisać wniosek do komornika wzór – komornik sądowy

12.  Czego nie może zająć komornik sądowy?

13. Czy komornik sądowy może zająć zwrot podatku?

14. Jak dogadać się z komornikiem sądowym?

15. Jak zostać komornikiem sądowym?